Az utóbbi időben az alacsony részvényáraknak köszönhetően sokan érdeklődnek a tőzsde világa iránt. Több ismerősöm is kérdezgetett, hogy miként működik, hogy kéne elkezdeni...
Ha fogalmunk sincs az egészről, akkor nem érdemes egyből külföldi tőzsdén veretni, mivel körülményesebb, magasabbak a díjak és több pénz is kell hozzá, mintha a BUX-on akarnánk trédelni.
Tehát ahol nekünk érdemes virtuózkodnunk, az a Budapesti Értéktőzsde, amit csak így lazán lebuxozunk, ezzel is jelezve, hogy mi értünk hozzá.
Előbb-utóbb eljutunk oda, hogy egy ilyen baromság is érthető lesz: "1000-1050 felett ha jön egy pullback a csatorna tetejére és kicsit megerősődik a trend, akkor a swing hight már le lehetne kereskedni long irányban". Na ekkor vannak a bajok, mert ez azt jelenti, hogy már kurva okosnak hisszük magunkat és általában ekkor jön a szopóág. (aki már most érti az menjen olvasgasson valami érdekesebbet)
Szóval mi a teendőnk, ha Soros Györgyöt akarunk játszani?
1: Szedjük össze azt a pénzt amire nem lesz szükségünk a következő pár évben. Nem a nyaralásra félretett pénzt kéne kockáztatni azzal a hozzállással, hogy "na majd én megpörgetem a lóvét oszt lesz félpanzió helyett ólinkluzív, mint a Dezsőéknek tavaly". Inkább adjuk el a nagyit, a feleségünk veséjét vagy a gyerek Xboxát.
2: Aztán gondoljuk át még egyszer, hogy biztosan kockára szeretnénk-e tenni a családi vagyont, vagy inkább csapjunk belőle egy hatalmas orgiát a haverokkal. Ha a családot eladtuk szervkereskedőknek, az nagyban megkönnyíti ám a döntést.
3: Keressünk fel egy alapkezelőt. Én a KBC Equitas-t ajánlom, mert az a legolcsóbb, viszont az Erste Bank-nak van egy közös projektje a portfolio.hu -val és ez a kezelőfelület elég jó és könnyen kezelhető.
4: Szedjük össze a papírjainkat (személyi, lakcímkártya, adókártya) és a pénzt, majd tipegjünk el szerződést kötni a kiszemelt alapkezelő irodájába. (értékpapír számla nyitható az OTP-nél is, ezt azonban nem ajánlanám senkinek, mert tapasztalatom szerint eszméletlen primitívek)
5: Az értékpapírszámlánk azonnal elérhető lesz, a befizetett pénzzel együtt. Kereskedhetünk telefonon vagy interneten, ahogy nekünk jobban esik.
6: Olvassunk utána a lehetőségeknek és a veszélyeknek. Érdemes tájékozódni, hogy mire kell figyelni és nem érdemes egyből a teljes pénzünkből Lehmann Brothers részvényeket venni ugyebár...
Pár hónappal később aztán álljunk oda a családunk maradványa elé és próbáljuk megmagyarázni nekik, hogy hova basztuk el az összekuporgatott pénzt...
Ha van rá igény kicsit bővebben is kifejthetem ezt a tőzsdés dolgot, jelezzétek a hozzászólásoknál.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
FruFighter ˙°¤..¤°˙°¤..¤°˙ randiblog.blog.hu 2009.01.03. 10:17:49
Neton 2009.01.03. 11:10:15
Joey85 2009.01.03. 12:22:15
Amúgy hagyjuk az ilyen alapfogalmakat, mert attól, hogy tudja valaki, hogy mi a swing, daytrade, SL, RR, stb... attól ő még nem lesz sikeres.
contrapunkt 2009.01.10. 18:55:06
főleg az 5. pont 2. mondatát ha kifejtenéd...